Mutluluk herkes için farklıdır, görecelidir.  Senin için, belki de kim olduğunla barışık olmaktır. Ya da sizi koşulsuz olarak kabul eden güvenli bir arkadaş ağına sahip olmaktır. Bir başkası için hayallerinin peşinden gitmektir. Kimisi için özgürlüktür.

Kim daha mutlu bir hayat yaşamak istemez ki? Daha mutlu biri olmanız mümkün ve bu sizin elinizde! Düzenli alışkanlıklarınızda yapacağınız birkaç değişiklik daha mutlu olmanızı sağlayabilir.

Yaşantımızda edindiğimiz alışkanlıklar önemlidir. Hepimizin iyi ve kötü alışkanlıkları vardır. Ve bunlar yaşamımızda kökleşmiştir. Kötü ve kökleşmiş alışkanlıklarınızı değiştirip daha mutlu olmayı hedefleyebilirsiniz.

Unutmayın ki herkesin mutluluk arayışı ve buna ulaşmak için çözüm yolu farklıdır. Bu alışkanlıklardan bazıları ek stres yaratıyorsa veya yaşam tarzınıza uymuyorsa, onları bırakın. Biraz zaman ve pratikle, sizin için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlayacaksınız.

Daha mutlu olmak için yollar:

  1. Gülümse

Mutlu insanlar gülümserler! Gülümsemek beynin dopamin salgılamasına neden olmakta ve bu hormonun salgılanması ile kendimizi daha mutlu hissetmemizi sağlar. Güne her sabah aynada kendine gülümseyerek başlamaya ve kendindeki değişimi görmeye ne dersin? 😊

  • Egzersiz Yap!

Egzersiz sadece vücudunuz için değildir. Düzenli egzersiz yapmak, benlik saygısını ve mutluluğu artırırken stresi, kaygı duygularını ve depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Az miktarda fiziksel aktivite bile fark yaratabilir. İşin püf noktası aşırıya kaçmamaktır. Kendinizi aniden yorucu bir rutine sokarsanız, muhtemelen hayal kırıklığına uğrarsınız (ve ağrınız olabilir). O yüzden güne 5 dakikalık esneme hareketleri ile başlayabilir veya akşamları evinizin etrafında ufak yürüyüşler yapmakla başlayabilirsiniz. Kendinize bir zamanlar keyif aldığınız, ancak bir kenara atılan eğlenceli aktiviteleri hatırlatabilirsiniz. Tenis, voleybol, dans gibi..

  • Düzenli ve bol bol uyuyun

Modern toplum bizi istediği kadar daha az uyumaya yönlendirirse yönlendirsin, yeterli uykunun sağlık, beyin fonksiyonu ve duygusal esenlik için hayati önem taşıdığını bilimsel olarak saptanmıştır. Yetişkinler genel olarak 7-8 saat kadar gece uykusuna ihtiyaç duyarlar. Uyku sorunları yaşıyorsanız, uzman doktorla görüşmekte fayda olabilir. Belki de tedavi edilmesi gereken bir uyku bozukluğuna sahipsinizdir.

  • Şükret

Minnettar olmanın ruh halinize büyük bir destek verdiği ve katkı sağladığı bilinmektedir. Yakın zamanlarda yapılan bilimsel bir çalışmaya göre şükretmenin,  umut ve mutluluk duyguları üzerinde önemli bir etkisi olduğu saptandı. Gün içerisinde hayatınızda iyi giden şeyleri hatırlamak sizi mutlu edebilir, huzurunuzu sağlayabilirsiniz. Örneğin iyi bir işiniz olduğunu hatırlamak, işinizde terfi aldığınızı hatırlamak, bir sevdiğiniz olduğunu hatırlamak, sizin için önemli biri tarafından sevildiğini hatırlamak gibi… Biraz pratik yaparak, etrafınızdaki tüm olumlu şeylerin daha da farkına varabilirsiniz.

  • Sağlıklı Beslen!

Yiyecek seçimlerinin genel fiziksel sağlığınız üzerinde bir etkisi olduğunu zaten biliyorsunuz. Ancak bazı yiyecekler ruh halinizi de etkileyebilir.

Karbonhidratlar “iyi hissetme” hormonu olan serotonini salgılar. Basit karbonhidratları – şeker ve nişasta oranı yüksek yiyecekleri – minimumda tutun, çünkü bunlar enerji verir fakat bu kısa süreli bir enerjidir. Hızla tekrardan çökkün hissedebilirsiniz. Çok işlenmiş veya derin yağda kızartılmış yiyecekler sizi mutsuz hissettirir. Aynı zamanda öğün atlamak da öyle. Ara öğün yapmayı ihmal etmeyin.

Detaylı bilgi ve randevu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Schedule appointment

Melis Çelik

Uzun zamandır aktif olarak online terapi yapan Uzman Psikolog Melis Çelik, Bakırköy- İncirli’de bir psikoterapi merkezinde danışan kabulüne başlamıştır.