Birçok kişi tarafından mastürbasyon hakkında doğru olmayan, efsanevi bilgiler paylaşılıyor ve bunların doğru olup olmadığı bilinmiyor. Şunu bilmelisiniz ki mastürbasyon yapmak sizin tercihinize bağlı bir durumdur. Eğer yapmayı tercih ediyorsanız bunun herhangi bir fiziksel zararı yoktur. Yapmak istemediğiniz takdirde de herhangi bir sorun olmaz.

Sadece mastürbasyon hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler vardır. Gelin bunlara göz atalım;

Mastürbasyonun yapmanın en önemli etkilerinden biri vücudun ihtiyaç duyduğu hormonları salgılamasıdır. Mastürbasyon ile vücutta dopomin (mutluluk) hormonu,  endorfin (ağrı kesici, stres azaltıcı) hormonu,  oksitosin (aşk) hormonu, testosteron (erkeklik) hormonu ve prolaktin ( bağışıklık sistemini ve ruh halini etkilen) hormonu salgılanmaktadır. Mastürbasyon sayesinde vücut  bu hormonları salgılar  ve fazla olanları serbest bırakarak fiziksel ve ruhsal sağlığınızın iyi olmasını sağlamaktadır.

Doğruluğunu kanıtlayan bir araştırma yapılmadığı göz önünde bulundurularak, mastürbasyonun odaklanmaya, daha dikkatli olmaya yardım ettiği bireyler tarafından gözlemlenmiştir. Bu yüzden de bazı bireyler ders çalışmaya başlamadan önce veya sınavlardan önce mastürbasyon yapma eğiliminde olurlar ve öyle ders çalışmaya başlarlar.

2000li yılların başında yapılmış olan bir çalışmada oksitosin hormonunun stres atmaya ve rahatlamaya da katkı sağladığı ispatlanmıştır. Yani oksitosin sadece bir aşk hormonu değildir. bu sebeple gündelik hayatta karşılaşılan stres ve gerginlikten kurtulmak için mastürbasyon yapmayı tercih eden bireylerin olduğu saptanmıştır.

Mastürbasyon, bazı insanlar için benlik saygısı üzerinde etkilidir.  Yani bazıları için mastürbasyon kendini sevmenin, vücudunu tanımanın, kendi başına iyi zaman geçirmenin keyifli bir yoludur. Kendi vücudunuzdan zevk almayı öğrendiğiniz, size nelerin zevk verdiğini öğrendiğiniz takdirde mastürbasyon özgüveninizin artmasına sebebiyet verebilmektedir. Mastürbasyon sayesinde partnerinize nelerden hoşlandığınızı dile getirmeniz daha kolaylaşır. Partnerinizi yönlendirmeniz daha mümkün olur.

Birçok cinsel terapist tedavi sürecinde mastürbasyon yapmayı önermektedir. Bunun için bekar ya da bir ilişki içerisinde olmanıza gerek yoktur.

Ancak mastürbasyonun etkileri her zaman olumlu değildir. Bazı insanlar ise mastürbasyon ile ilgili yaşadıkları deneyimler sonucu olumsuz geri bildirim vermişlerdir. Mastürbasyona ilgi duymuyor, hoşlanmıyor olabilir veya inanç sisteminize aykırı gelebilir.  Mastürbasyon bazı dinlerde günah olarak kabul edilmekte ve mastürbasyon yapan bireyler hakkında iyi düşüncelere sahip olunulmaz.

Cinsel travmanız varsa, vajinal kuruluk yaşıyorsanız, düşük libidonuz ve sertleşme sorunlarınız varsa mastürbasyon yapmanız sizin için can acıtıcı olabilir. Mastürbasyon yapmanızı zorlaştıran durumlar olduğunu düşünüyorsanız bunu bir doktorla veya terapist ile konuşmanız sizler için sağlıklı olur.

Kısaca yani mastürbasyon yapmak iyi mi kötü mü diye düşünebilirsiniz..  Bu konuda net bir cevap yoktur. Aşırıya kaçılmadığı sürece tabi ki yapılabilir. Ancak zorunluluktan yapıyorsanız kesinlikle yapmayın. Yarattığı duygusal yük çok ağır olabilir. Mastürbasyon yapıp yapmamak tamamen size kalmış bir durumdur! Bu konuda çekimser kaldığınız zamanlarda işin uzmanına sorabilir, ondan destek alabilirsiniz.

Schedule appointment

Melis Çelik

Uzun zamandır aktif olarak online terapi yapan Uzman Psikolog Melis Çelik, Bakırköy- İncirli’de bir psikoterapi merkezinde danışan kabulüne başlamıştır.