Senin için cinsellik ne demek? Bir ihtiyaç mı? Bir görev mi? Aşk mı? Sevgi mi? Kendi kendine mi (mastürbasyon) yaşarsın? Partnerle yaşamayı mı (seks) tercih edersin?

Evet sanırım cinsellik hakkında konuşmaya hazırsın. Ülkemizde konuşulmaya çekinilen bir konu cinsellik. Oysa hayatımızın da bir gerçeği öyle değil mi? Yemek, içmek, uyumaktan sonra en önemli gereksinimlerden biridir cinsellik. Peki bir cinsel hayatın var mı? Cinsel hayatından memnun musun? Mutlu musun?  İhtiyaçların karşılanıyor mu? Partnerinle her türlü şeyi konuşabiliyor musun? İsteklerini utanmadan, sıkılmadan, çekinmeden söyleyebiliyor musun? Hadi gelin cinselliği iyi bir hale getirmenin yollarını konuşalım.

  1. Çiftler sadece kendi istekleri doğrultuda yaşamamalı cinselliği. Karşı tarafın da isteklerine, arzularına, hayallerine yer verilmeli cinsellikte. Örneğin sadece erkeğin isteğine göre yaşamak bir süre sonra ilişkiyi monotonlaştırır. Kadının da isteklerinden bahsetmesi, cinselliği yönlendirmesi erkeğe çekici ve arzulayıcı gelir.
  2. Tek taraflı zevk değil, çift taraflı zevk varsa o cinsellik başarılıdır, tatmin edicidir.
  3. Cinsel ilişki sırasında konuşmalısınız! Memnuniyetinizi, hoşnutluğunuzu söylemelisiniz. Yapılmasını istediğiniz şeyleri söylemelisiniz. “ Bu çok hoşuma gitti, bunu daha sık yapmanı istiyorum..” Türkiye de örf, adetlerimiz gereği kadınlar bu konularda rahat konuşmakta zorluk yaşıyorlar. Utanıyorlar. Oysa iyi bir iletişim cinselliği güçlendirir. Zevklerinizden cesaretle bahsetmelisiniz. İyi şeylerden bahsedildiği gibi hoşunuza gitmeyen şeyleri de söyleyebilmelisiniz. “Dur, bu hoşuma gitmedi, şu iyi hissettirmiyor..”
  4. Yatakta istediğiniz gibi davranmalısınız! Kimileri farklılıktan hoşlanmıyor hep aynı tarzda ilişkiyi yaşamaktan hoşlanır, kimileri değişiklik ister. Ortam değiştirmekten, pozisyon değiştirmekten çekinmemelisiniz.
  5. Üzerinizde asla baskı olmamalı! Cinselliği sürekli yaşamak zorunda değilsiniz. İstemediğiniz, hazır olmadığınız, düşünmediğiniz zamanlar olabilir. Partnerinize karşı anlayışlı olmalısınız. Zevk almıyor, acı duyuyorsanız cinselliği tamamlamak zorunda değilsiniz.
  6. Her cinsel birleşme orgazm ile sonuçlanmayabilir! Cinsellik karşılıklı bitti dendiğinde biter. Eğer orgazm olmadıysanız ve olmak istiyorsanız partnerinize devam etmek istediğinizi söylemelisiniz. Birlikte uğraşmalısınız.
  7. Mastürbasyon yapmaktan çekinmeyin! Mastürbasyonun utanç verici bir şey olduğu düşüncesini aklınızdan çıkarmalısınız. Cinselliği yaşamak için hayatınızda biri olmadığı zamanlar olabilir. Unutmayın cinsellik sağlıktır. Mastürbasyon yaptığınız da daha sağlıklı, bağışıklığınız daha güçlü, uykunuz daha sağlıklı olur. Ama mastürbasyonu bağımlısı olmayacak şekilde yapmalısınız. Sürekli yapıldığı takdirde bağımlılık oluşur ve cinsel ilişkiden değil de mastürbasyonla zevk alırsınız sadece.

Cinsellik konusunda yardım almaktan çekinmemelisiniz.  Cinsel problemlerin çoğu psikolojik kaynaklıdır. Cinsel terapistlere  giderek cinsel sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Schedule appointment

Melis Çelik

Uzun zamandır aktif olarak online terapi yapan Uzman Psikolog Melis Çelik, Bakırköy- İncirli’de bir psikoterapi merkezinde danışan kabulüne başlamıştır.