Evlilik ve Çift Terapisi

Evlilik ve Çift Terapisi

Evlilik ve Çift Terapisi2023-02-01T05:56:10+00:00

Evlilik ve Çift Terapisi

Çift terapisi: kişiler veya çiftler arasındaki ilişkinin bütün olarak incelendiği, sonucunda değişim ve iyileşme kaydedilen bir terapi çeşididir. Evli, evlenmek üzere olan, bekar, ilişkisi olan, boşanmış herkes evlillik ve çift terapisi konusunda destek alabilmektedir.

Alanında uzman psikiyatrist veya uzman psikologlar tarafından yapılmaktadır. Terapiye çift olarak katılım terapinin işleyişi ve kısa sürede sonuçlanabilmesi için önem arz etmektedir. Fakat çiftlerden biri terapiye gelmeme konusunda ısrarcı olur ise bireysel terapiye dönüp, terapi o şekilde ilerleyebilir.

Bireylerin diğer insanlarla kurdukları ilişkiler, ruh sağlıkları ve duygusal doyumları açısından çok önemlidir. Evlilik ve çift terapsinin amaçlarını aşağıdaki bölümlerde detaylı göreceğiz lakin kısaca özetlemek gerekirse , ilişkilerde meydana gelen zorlu ve sıkıntılı durumların ele alınıp çözülebilmesi ve de bireylerin daha sağlıklı iletişimler kurmaları için değişim ve gelişim göstermelerini sağlayabilmektir.

Evlilik ve Çift Terapisinin Kullanıldığı Alanlar:

 • Çift İlişkileri (İlişkide adaptasyon sorunları, ilişkide çatışma sorunları)
 • Evlilik Problemleri (şiddetli geçimsizlik, kavga, kıskançlık vb…)
 • Evlilik ve Evlilik Öncesi Danışmanlık
 • Duygusal İstismar, İhmal ve Şiddet
 • Aldatma/Aldatılma
 • Güven Problemleri
 • Çocuk Sahibi Olma Kararı
 • Yakınlık Problemleri
 • Yas, Kayıp ve Travmalar
 • Aile İçi İletişim Problemleri
 • Öfke Kontrol Sorunları
 • Ebeveynlik Becerileri
 • Ekonomik Problemler
Evlilik ve Çift Terapisi

Evlilik ve Çift Terapisinden Kimler Yararlanabilir?

Özellikle çift ilişkilerinde problem yaşayan herkes evlilik ve çift terapisinden faydalanabilmektedir.

Çift terapisinin yasal olarak önerildiği durumlarda vardır. Örneğin aile mahkemelerinde boşanma türü davalarda sonuç verilmeden önce aile ve çift terapisi önerilmektedir.

Evlilik ve Çift Terapisinin Temel Amacı Nedir?

 • Eşler arasındaki sorunları azaltmak veya çözmek
 • Eşler arasında sorun olmaya devam eden iletişim ve etkileşim sisteminin dengesini değiştirmeye çalışmak
 • Etkili iletişimi öğretmek, kurmak ve kullanılmasını sağlamak
 • Farklı problemleri çözebilme becerisi kazandırmak
 • Çiftlerin doğru karar verebilmelerini sağlamak
 • Geçmişte yaşanmış olan sorunların etkileşimlerini ortaya çıkarmak

Evlilik ve Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Evlilik ve çift terapisi, pratikliği ve beceriyi arttırmakla birlikte geçmişe yönelerek, yaşanılan problemlerin günümüzü nasıl etkilediğini inceler. Aynı zamanda duygu, düşünce ve davranışlarda farkındalık yaratarak değişime odaklanır.

Çiftlerin terapiye başvurma nedeni ne olursa olsun, ilişkileri tüm yönleriyle değerlendirilir. Değerlendirme sürecinde, birlikte ve ayrı görüşmeler yapılarak her iki taraftan da sorunu ve sorunun kaynağını kendi gördüğü açıdan tanımlaması istenir. Çiftlerin terapiden ne bekledikleri belirlenir. Çiftlerin birlikte katılım sağladığı seanslarda, birbirlerine yaklaşımları, iletişimleri ve yakınlıkları incelenir.

Evlilik ve çift terapisinde yapılan görüşmelerin süresi, problemin türü, yoğunluğu, şiddeti, gösterilen değişim ve gelişim hızına göre belirlenir. Genel olarakli haftada bir gün ve 50 dakika sürecek şeklinde uygulanmaktadır.

Evlilik ve Çift Terapisinin Faydaları Nelerdir?

 • Partnerlerin birbirinden farklı ihtiyaçları, beklentileri ve becerileri olan bireyler olarak birbirlerini fark etmeleri,
 • İlişkideki bilinçli ve bilinçdışı ihtiyaçları fark etmeleri,
 • Partnerinin inançları tarafından yok edilmeden, korkmadan ve partneri yok etmeden yakınlık kurabilmeleri
 • İlişkide öznelliklerini koruyabilmeleri ve bireysel potansiyellerini ortaya koyabilmeleri
 • İlişkide zorluklarla baş etme yöntemlerini daha olgun, işlevsel baş etme yöntemlerine dönüştürmeleri
 • Birbirine alan açan yaratıcı, üretken, bağlılığın bağımlılık olmadan hissedildiği bir çift olma deneyiminin yaşanması
Evlilik ve Çift Terapisi Nedir?2023-02-01T05:50:43+00:00

Evlilik ve çift terapisi alanında eğitim almış olan uzman ve deneyimli psikologlar ya da psikiyatristlerin uygulamış olduğu; çiftler arasında yaşanan çatışmaların, sorunların incelendiği ve çözülmeye çalışıldığı bir psikoterapi türüdür. Karşılıklı konuşmaya dayalıdır

Evlilik Öncesi Danışmanlık Nedir?2023-02-01T05:52:21+00:00

Evliliğe geçiş sürecinde olan bireylerin veya çiftlerin, ilişkilerinde yaşamış oldukları sorunları kriz haline gelmeden önce çözülmesi, evliliğe adapte olma sorunlarını yaşamaması ve çiftlerin birbirini daha iyi tanıması için yapılan bir terapi türüdür. Çiftler ihtiyaç duydukları halde gönül rahatlığı ile destek almak için başvurabilirler.

Evlilik ve Çift Terapisi Seansları Ortalama Ne Kadar Sürer?2023-02-01T05:52:39+00:00

Evlilik ve çift terapisi seansları genel olarak 60 dakika sürmektedir. Bazı çiftler iki seanslık randevu alarak daha uzun sürmesini isteyebiliyor.

Evlilik ve Çift Terapisi Almak İstiyorum Fakat Eşim/Partnerim Gelmek İstemiyor. Ne Yapabilirim?2023-02-01T05:52:57+00:00

Evlilik ve çift terapisinde esas çift şeklinde katılım sağlamaktır. Ve bunu isteyerek yapmaktır. Çünkü terapiden fayda sağlama ve sorunun çözülme olasılığı daha yüksek olur. Fakat eşin veya partnerin katılım sağlamama durumunda birey tek başına da gelebilir.

Evlilik ve Çift Terapisi Kaç Seans Sürer?2023-02-01T05:53:12+00:00

Evlilik ve çift terapilerinin seans süresi bireylerin yaşadıkları problem türüne göre farklılık gösterebilir. Ayrıca terapide işbirlikçi bir tutum sergilemek ve bunun sürdürülebilir olması seans süresini etkilemektedir. İlk seans bazen ikinci seansta değerlendirme olarak geçer. Sonrasında terapistiniz durumunuz ve seans süresi ile ilgili size bilgi verebilir.

Evlilik ve Çift Terapisine Ne Sıklıkta Gidilir?2023-02-01T05:53:28+00:00

Yapılan ilk görüşme sonrasında terapistiniz durum değerlendirmesinde bulunur ve size ne kadar sıklıkta bir gitmeniz gerektiğini söyleyebilir.

Evlilik ve Çift Terapisine Her Zaman Çift Şeklinde mi Katılmak Gerekiyor?2023-02-01T05:53:49+00:00

Evlilik ve çift terapisinde gerçekleştirilen ilk seanstan sonra seansa ne şekilde devam edileceği terapistiniz tarafından size iletilir. Her zaman çift şeklinde katılım olmayabilir. Terapist duruma bağlı olarak bazen bireyleri tek tek çağırım bireysel terapi de yapabilir.

Boşanma Aşamasındayım.. Evlilik ve Çift Terapisi Fayda Sağlar mı?2023-02-01T05:54:04+00:00

Evlilik ve çift terapisi boşanma aşamasında olan çiftlere tabi ki fayda sağlar, destek olur. Boşanma aşamasında olan bireylerin; evlilik ve çift terapisi üzerine destek almaları durumunda evliliklerindeki problemleri çözebilmekle ilgili bir adım atmış olurlar ve problemler çözülebilirse evliliklerini kurtarabilirler. Problemlerin çözülememesi ve boşanmanın gerçekleşmesi durumunda ise boşanma sonrası sürece uyum ve çocukların bu durumunda n olumsuz etkilenmemesi için çalışmalar yapılır.

Evlilik ve Çift Terapisinde Konuşulanlar Gizli Kalıyor Mu?2023-02-01T05:54:16+00:00

Sadece evlilik ve çift terapisinde değil, gittiğiniz bütün terapi türlerinde görüşmeler meslek etiği gereği gizlilik esastır. Konuşulanlar sadece terapist ve danışan arasında kalmaktadır. Bu konuda emin olmadığınız durumlarda terapiyi sonlandırabilir veya şikayetçi olabilirsiniz. İlk terapide bu konuda terapistiniz size bilgi verecektir. Vermiyor ise siz konu hakkında bilgi isteyebilirsiniz.

Evlilik ve Çift Terapisi Seans Ücreti Ne Kadardır?2023-02-01T05:54:30+00:00

İletişim kısmında yer alan telefon numarasından muayenemizi arayarak ücret hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Go to Top