Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi2023-01-31T06:37:52+00:00

Cinsel Aktivite Nedir?

İnsanlarda cinsel aktivite 4 evreden oluşmaktadır. Cinsel aktivitenin ilk aşaması uyarılmadır. Uyarılmayı takiben cinsel arzu bir noktada plato çizer ve ardından orgazm gerçekleşir. Cinsel aktivitenin son aşaması ise çözülme evresidir.
Cinsellik ile ilgili problemler bu 4 evrenin herhangi bir aşamasını ilgilendiren sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.Yaklaşık olarak her 10 kadından 4’ü ve her 10 erkekten 3’ünde hayatının bir bölümünde seksüel disfonksiyon meydana gelebilir.

 • Cinsel terapi konusunda eğitim almış deneyimli psikiyatrist veya uzman psikologlar tarafından yapılan bir bilişsel davranışçı terapi çeşididir.
 • Cinsel sorunları olan, cinsel hayatını daha tatmin edici ve haz verici yaşamak isteyen, eşiyle-partneriyle cinsel uyumsuzluğu olduğunu düşünen bireylere uygulanmaktadır. Terapiye evli, bekar, boşanmış, dul birlikteliği olan herkes katılabilir.
 •  Cinsel terapi karşılıklı diyalog, paylaşım üzerine kurulu olan bir konuşma terapisi uygulamasıdır. Kişiye yargılanmadığı, kendisini rahat hissedebileceği ve rahatça konuşabileceği ve konuşulanların gizlilik esasına dayandırıldığı bir ortam sunulmaktadır.
 • Cinsel terapideki amaç cinsel sorunların altında yatan unsurları saptamak, bu unsurları kişiye özel olarak belirlenen tedavi protokolüyle iyileştirmek ve kişinin daha mutlu olduğu bir cinsel hayata kavuşmasını sağlamaktır. Bununla beraber kişiye cinsellikle ilgili (cinselliğe dair yanlış inanışlar, cinselliğin fizyolojisi, cinselliğin yanıt döngüsü) psiko-eğitim verilmektedir.
Cinsel Terapi

Cinsel Terapinin Kullanıldığı Alanlar:

Kadın Cinsel İşlev Bozuklukları:

 • Vajinusmus
 • Cinsel İsteksizlik
 • Orgazm Olamama (Anorgazm)
 • Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni)

Erkek Cinsel İşlev Bozuklukları:

 • Erken/Geç Boşalma
 • Cinsel İsteksizlik
 • Orgazm Olamama
 • Erektil Disfonksiyon (Sertleşme Sorunu)

Cinsel Terapi Nasıl Uygulanır?

Öncelikle cinsel yaşamınızda problem sayılabilecek durumlar terapist tarafından saptanır ve değerlendirilir. Örnek olarak cinsel isteğin derecesi, cinsel yaşamın sürdürülmesine engel olacak kronik rahatsızların olup olamaması, ağrılı cinsel birleşme olup olmaması verilebilir.
Diğer psikoterapi tekniklerinde olduğu gibi cinsel terapi seansı esnasında da deneyim, endişe ve duyguların paylaşımı gerçekleşir. Seans esnasında terapi uzmanı çiftlerle aynı anda ya da ayrı ayrı olarak görüşme gerçekleştirebilir.
Her seans sonunda sağlıklı bir cinsel yaşamın olduğu bir geleceğe aşama aşama yaklaşılır. Cinsel terapi uzmanı seksüel disfonksiyonun kaynağı olan problemin öncelikle kişiler tarafından kabul edilmesi ve farkındalığın sağlanması ile birlikte bu problemin kontrolüne yönelik adımların atılması için seansları yönlendirmeye devam eder.

Seans sonrasında cinsel terapi uzmanı tarafından çifte, cinsellik hakkındaki kitap okuma veya sağlıklı iletişim kurma egzersizleri gibi çeşitli ödevler verebilir.

Cinsel Terapinin Faydaları Nelerdir?

Cinsel terapi birçok terapi çeşidine göre daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Cinsellik ile ilgili problemlerin altında yatan neden seans esnasında bazen kısa süre içerisinde tespit edilerek çözümüne yönelik adımlar atılabilirken bazı problemlerin tespiti ise daha uzun sürede gerçekleşebilir. Cinsel terapi süresinin değişkenlik göstermesi cinsel problemlerin karmaşık yapıda olabilmesinden kaynaklanır.
Unutulmamalıdır ki stres, kaygı ya da depresyon gibi durumlar cinsel yaşam ile bağlantılı olabilmektedir.
Başarılı bir terapinin ilk adımı karşılıklı güven ve iyi iletişim aracılığıyla atılır.

Cinsel Terapi Nedir?2023-01-31T06:21:57+00:00

Cinsel sorunlar ve de cinsel sorunların tedavisi üzerine eğitim almış olan uzman ve deneyimli psikolog veya psikiyatristlerin; birey ya da çiftlere uyguladıkları bilişsel ve davranışsal tekniklerin olduğu, psikoteröpatik bir terapi çeşididir. Karşılıklı diyalog üzerinden ilerler.

Cinsel Terapi Nasıl Olur?2023-01-31T06:32:45+00:00

Öncelikle cinsel terapiye çift şeklinde katılım gereklidir. Eşiniz veya partneriniz ile katılmanız tedavinizin başarıyla sonuçlanmasına sebep olur.
Çift şeklinde katılan bireylerin ayrı ayrı cinsel yaşam öyküleri ve cinsel sorun öyküleri alınır. Sorunlar belirlendikten sonra tedavi hedefleri belirlenir ve çiftlerle paylaşılır. Görüşme sıklığı, tedavinin ne kadar süreceği tamamen çiftlerin terapiye uyumuna bağlıdır. Çeşitli ev ödevleri ile cinsel terapi sürecine başlanmış olur.

Cinsel Terapi Nerede Yapılır?2023-01-31T06:33:48+00:00

Cinsel terapi, gittiğiniz uzmanın çalıştığı yerde yani hastaneler veya muayenehaneler de yapılır.

Cinsel Terapide Neler Yapılmaz?2023-01-31T06:34:33+00:00

Cinsel terapi bilime dayalı bir terapi çeşididir. Danışan ile uzman arasında asla cinsel ilişki kurulmaz. Meslek etiğine karşı bir durumdur. Cinsel terapide bedensel muayene yapılmaz. Cinsel sorun biyolojik sebeplerden kaynaklı ise uzman, cinsel sorun yaşayan bireyi kadın doğum uzmanına veya üroloji uzmanına yönlendirmelidir.

Cinsel Sorunların Nedenleri Nelerdir?2023-01-31T06:35:21+00:00

İlk olarak cinsel sorunların en temel nedenleri bilgisizlik, eğitimsizlik ve cehalettir. Cinsellik ile ilgili temel bilgiler okul çağından itibaren verilmelidir fakat bizim ülkemizde böyle bir durum söz konusu değildir. buna ek olarak toplumun dayattığı “yanlış cinsel bilgiler, önyargılar, gelenek görenekler” gelmektedir. Son olarak da cinsel sorunların sebebi olarak stres ve psikolojik nedenleri söylemek mümkündür.

Cinsel Terapistlerin Özellikleri Nelerdir?2023-01-31T06:36:06+00:00

-Cinsel terapistler; meslek etiklerine bağlı, açık görüşlü, cinselliğe önyargıları olmadan bakabilen, farklılıklara saygı duyabilen, bilgili ve güvenilir olmalıdır.
-Cinsel terapistler kendi sorumluluklarını danışanlarına açıkça anlatmalı ve hastanın haklarını korumalıdır.
-Cinsel terapistler tanıyı belirlemeden önce iyice cinsel öyküyü almalı ve gerekli tetkikleri yapmalıdır. Biyolojik sebepli olup olmadığını saptamak için bireyleri uzman doktorlara yönlendirmelidir.
-Cinsel terapist, uygulayacağı tedavi seçimini belirledikten sonra, danışanı olabildiğince aydınlatmalı, bilgilendirmelidir. Psikoeğitimi düzgün vermeye önem göstermelidir.
-Cinsel terapist, danışan gizliliğine önem vermelidir. Yani danışana dair tüm bilgileri saklı tutmalıdır.

Cinsel Terapide Başarı Oranı Nedir?2023-01-31T06:36:33+00:00

Cinsel terapide başarı oranları genel olarak yüksektir. Fakat bu bireylere veya çiftlere göre farklılık gösterebilir. Kadın cinsel işlev bozuklarından olan vajinusmus, cinsel terapi ile başarılı sonuçlanan hatta ortadan kalkabilen bir sorundur. Aynı şekilde disparoni yani ağrılı cinsel birleşme sorunu da cinsel terapi ile iyileşbebilmektedir.

Cinsel Terapi Ücreti Nedir?2023-01-31T06:36:59+00:00

İletişim kısmında yer alan telefon numarasından muayenemizi arayarak ücret hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sizi Arayalım

Merak ettikleriniz ile ilgili olarak, sizinle iletişime geçebilirim.

Go to Top